اورهال دستگاه های بزرگ

تصفیه آب و سختی گیر بویلر

سختی گیری آب در بویلرها به منظور حذف و جلوگیری از تشکیل رسوبات در قسمت های مختلف الزامی می باشد .
استفاده از رسوب گیر یا سختی گیر مغناطیسی در بویلرها:

اورهال

تعریف بویلر Boiler – دیگ
بویلر به دیگ یا مخزن تحت فشاری گفته میشود که در آن اب گرم شده و یا به نقطه ای از جوش میرسد.
از بویلر معمولا برای تولید بخار یا اب گرم استفاده میکنند، این اب گرم یا بخار تولید شده توسط بویلر برای مصارفی مانند نیروگاه ها، گلخانه ها، صنایع کوچک یا بزرگ، بیمارستان ها، کارخانجات صنعتی، واحدهای تولیدی، استخرهای سونا که در دو بخش جداگانه بصورت موتورخانه آب گرم یا بخار طراحی و تولید میگردند.
آبی که برای استفاد در بویلر بکار میرود ترکیبی از آب داخل شبکه و آب تغذیه است، به این معنی که در هنگام کار بویلر ممکن است سطح اب کاهش یافته و برای جبران کسری سطح اب مقداری اب از خارج از شبکه بویلر به سیستم تزریق شود
از آبهای شهری و زیرزمینی میتوان برای تغذیه اب بویلر استفاده نمود اما بدلیل اینکه این نوع ابها حاوی مقادیر زیادی املاحهستند جهت جلوگیری از ایجاد رسوب در سیکل بویلر ابتدا باید سختی یا رسوب اب گرفته و پس از ان به سیستم بویلرهدایت گردد.

 استانداردهای ساخت بویلر Boiler :

بویلرهای ساخته شده توسط ما دارای استاندارد BS2790 بوده و از ظریب ایمنی بالایی برخوردار میباشند.
برای خرید بویلر به چه پارمترهایی نیاز هست :
۱ – ظرفیت و فشار کاری
– بویلرهای استفاده شده در ساختمان های مسکونی و تجاری از لحاظ نوع کاربری باهم متفاوت هستند. در ساختمانی مسکونی یا تجاری از نوع کوره فولادی برگشتی استفاده میکنند و در ساختمان های کم طبقه و کوچکتر از بویلر نوع چدنی.
در صنایع و کارخانجات نیز همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم از دو نوع زیر استفاده میکنند :
۱ – بویلر واترتیوب  Water tube
۲- بویلر فایرتیوب      Fair tube    آتش در لوله

بویلر فایرتیوب Fair Tube Boiler :

این نوع بویلر یکی از مهمترین نوع بویلر بشمار میرود که این بویلر گازهای داغ تولید شده در کوره را از طریق لوله های فولادی عبور داده و منجر به سیرکوله شدن آب یا بخار داغ میگردد.
این نوع بویلر (واترتیوب water tube boiler ) غالبا برای ظرفیت های پایین بخار از ۱۰۰ کیلوگرم تا ۳۰۰۰ کیلوگرم در ساعت و برای ابهای گرم از ۱۰۰ هزار تا ۱۶ میلیون کیلوکاری در ساعت استفاده و تولید میشود. تحمل فشار کاری این نوع بویلر حداکثر تا ۳۰ بار بوده و بشکل استوانه طراحی و تولید میگردد و چنانچه نیاز به بویلر با فشار بالاتر از ۳۰ بار باشد از بویلر واتر تیوب استفاده میکنند.

بویلر واترتیوب Water Tube Boiler :

هسته اصلی تشکیل دهنده این نوع بویلر محفظه احتراق، مخازن بخار، لوله های بالا و پایین رونده و لجن میباشد و تفاوت اصلی بویلر واترتیوب با بویلر فایرتیوب این است که اب در داخل لوله های بویلر واترتیوب به گردش و جریان در میاید و جریان گاز گرم خارج از لوله تشکل میشود .

ایجاد تشکیل رسوب در بویلر:

بعلت دارا بودن املاح در آب ورودی به بویلر ( در صورتیکه از سختی گیرها نظیر سختی گیر الکترومغناطیس یا … ) استفاده نشده باشد ، املاح درون اب به مرور زمان به داخل لوله ها نفوذ میکند و مشکلاتی را در پروسه کاری بویلر بوجود میآورد.
کلسیم، منیزیم و آهن موادی هستند که در بویلر ته نشین و ایجاد لایه های رسوب میکنند. با ایجاد رسوب به داخل بدنه بویلرقشر ضخیمی از رسوب تولید شده و برای گرم کردن و حفظ دمای داخل بویلر نیاز به مصرف انرژی بیشتری میباشد و در کاهش راندمان کاری بویلر نقشی منفی را ایفا میکند. گرمای زیاد تولید شده بخاطر ایجاد رسوب ها تیوب های بویلر را بیش از حد گرم نموده و باعث افت راندمان کاری وصدمات فیزیکی میشود. همچنین نیاز به سرویس و از بین بردن رسوب داخل بویلر علاوه بر تلف شدن نیروی انسانی در انرژی نیز تاثیر منفی گذاشته و مشکلات بعدی بخاطر روشن و خاموش کردن بویلر را بوجود خواهد آورد.

خروج رسوب در بویلر:

بسته به نوع آبی که وارد بویلر میشود و نیز مقدار مصرف میبایست بصورت هفتگی یا ماهیانه از طریق دریچه تخلیه نسبت به بازرسی بویلر اقدام شود این کار راندمان بویلر را بالا میبرد.
با قرار دادن یک عدد ظرف در قسمت زیرین یعنی محلی که برای تخلیه رسوب و بازرسی آن توسط شرکت سازنده تعبیه شده(Drain) میتوانید نسبت به خارج کردن رسوب و به حداقل رساندن آن در بویلر اقدام نمایید.