زمان شستشوی فیلتر شنی

[fusion_text]

زمان شستشوی فیلتر شنی

 

به طور کلی در واحدهای تصفیه آب امروزی یا تصفیه آب صنعتی فیلتراسیون (فیلتر شنی ) فرآیندی است که در طی آن ذرات رسوب شونده یا لخته های کوچک که در مراحل انعقاد و سختی گیری ته نشین نشده اند جدا می گردند .

تحت شرایط خاص ممکن است از فیلتر شنی برای زدودن مقدماتی کدورت استفاده شود .

اگرچه فیلتر شنی بسیاری از ارگانیسم های بیماری زا را جدا می کند اما نمی توان آن را به عنوان عاملی که حفظ بهداشت آب را کاملا تضمین می کند به شمار آورد .

فرآیند فیلتراسیونی که به طور معمول در فیلتر شنی مورد استفاده قرار می گیرد عبارت از عملیاتی که در طی آن آب از خلال یک بستر ساکن با محیط دانه ای عبور می نماید و جامدات موجود در آب در محیط فیلتر گرفتار می شوند .

انواع فیلتر شنی

فیلتر شنی در دو دسته عمودی و افقی مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد آنها بیشتر در تصفیه خانه های کوچک می باشد .

جنس بدنه آنها آهنی با پوشش رنگهای ضد خوردگی است و همیشه فضای لازمی برای انبساط شستشوی معکوس صافی در این نوع صافی ها پیش بینی می گردد .

در کف فیلتر شنی نازل هایی برای عبور آب صاف شده ، قرار داده می شود تعداد نازل ها معمولا ۳ عدد در فوت مربع پیش بینی می گردد و ارتفاع کل انواع فیلتر شنی قائم حداکثر ۱٫۵ متر منظور می گردد و این ارتفاع علاوه بر لایه ای شن و ماسه حجم لازم برای انبساط در شستشوی معکوس فیلتر شنی خواهد بود .

 

سیلیس فیلتر شنی

در داخل فیلتر شنی ۳ لایه سیلیس دانه بندی با اندازه درشت ، متوسط و ریز قرار می گیرد .

در ابتدا سیلیس دانه بندی با اندازه درشت داخل مخزن فیلتر شنی ریخته می شود و پس از صاف کردن سطح آن ، سیلیس با دانه بندی متوسط و در انتها سیلیس با دانه بندی ریز در آن قرار می گیرد .

 

زمان شستشوی فیلتر شنی

بر حسب مقدار مواد معلق موجود در آب و دبی ورودی، بعد از مدتی بستر دستگاه اشباع می‌گردد که در این زمان بایستی فیلتر شنی را شستشو داد.

زمان شستشوی معکوس در فیلتر شنی را می توان با توجه به اختلاف فشار سنج های نصب شده بر روی ورودی و خروجی فیلتر شنی تخمین زد .

البته در هنگامی که بجای شن از ماده‌ای بنام کربن اکتیو (کربو- دور) دستگاه استفاده شود، با حذف کلر، فنولها و مواد آلی مشابه، مزه نامطلوب و رنگ آب از بین خواهد رفت.

در اینگونه فیلترها توصیه می‌شود زغال موجود در دستگاه هر شش ماه یکبار شستشو و احیا گردد .

برای این منظور کافی است پس از شستشوی معکوس فیلتر، دانه‌های زغال را به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه با بخار آب کم فشار شستشو داد .

 

جهت شستشوی معکوس فیلتر شنی به طریق زیر عمل می نمایند (زمان شستشوی فیلتر شنی):

  1. بستن کلیه شیرها
  2. شستشوی اولیه فیلتر: باز کردن شیرهای یک و سه
  3. شستشوی ثانویه فیلتر: باز کردن شیرهای دو و پنج)
  4. کارکرد عادی فیلتر: باز کردن شیرهای دو و چهار

 

کاربرد دستگاه فیلتر شنی :

الف: تصفیه آب رودخانه‌های با کدورت بالا پس از واحدهای انعقاد، لخته سازی و ته نشینی جهت تهیه آب شرب، بهداشتی و صنعتی

ب: جهت تصفیه آب استخر برای جلوگیری از کدر شدن آب و زلال سازی آن

ج: تصفیه نهایی فاضلابهای صنعتی و انسانی

د: تصفیه آب برج خنک کن از مواد معلق نفوذی از هوا به آب، مانند گرد و خاک

 

 

[/fusion_text][separator style_type=”double” top_margin=”” bottom_margin=”” sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” class=”” id=””]

جهت کسب هرگونه اطلاع و سوال در مورد هزینه پکیج آب شیرین کن اسمز معکوس، میزان تولید و نحوه عملکرد و کاربرد آن در محیط مربوط به نیاز خود با شماره ۳۳۷۳۹۶۶۰-۰۶۱ تماس حاصل فرمائید و یا با تلگرام ۰۹۱۶۶۹۱۵۰۹۰ در هر ساعت از شبانه روز مکاتبه نمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا مایل به ثبت دیدگاه خود می باشید؟
شما می توانید اطلاعات تان به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *