شرکت آب پاک سازان به منظور بالابردن راندمان و طول عمر دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس (RO)، طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی شامل: آنتی اسکالانت‌ها و شستشو دهنده‌های ممبرین را با بالاترین کیفیت و منطبق بر استاندارد‌های روز جهان روانه بازار نموده است. در ادامه مشخصات فنی این محصولات بصورت مختصر ارایه می‌گردد.

آنتی اسکالانت‌ها:

برخی نمک‌های محلول در آب ورودی به سیستم‌های تصفیه آب اسمز معکوس، باعث ایجاد گرفتگی و رسوب در روزنه‌های میکرونی پلی آمیدی ممبرین‌های شده و اصطلاحا پدیده اسکیل به وجود می‌آید. از جمله رسوباتی که روی غشای ممبرین تشکیل می‌شوند، می‌توان به کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم، سولفات استرانسیوم و رسوبات سیلیکا اشاره کرد. جهت جلوگیری از تشکیل این رسوبات، به آب ورودی، ماده شیمیایی آنتی اسکالانت، متناسب با آنالیز آب خام و شرایط عملیاتی دستگاه تزریق میگردد. جدول زیر مشخصات آنتی اسکالانت مناسب برای هر آب خام ورودی را نشان می‌دهد:

جدول آنتی اسکالانت

 

 

 

 

 

 

جهت سهولت در اتخاب آنتی اسکالانت مناسب و همچنین اطلاع از نحوه و مقدار تزریق این مواد، شرکت آب پاک سازان علاوه بر ارایه مشاوره رایگان به مشتریان، نرم افزاری تحت عنوان Aquadose طراحی نموده که با وارد کردن آنالیز آب ورودی دستگاه RO، به دقت نوع و مقدار تزریق مواد شیمیایی مورد نیاز را تعیین می‌نماید.

 

 

شستشودهنده‌های ممبران:

جدول کلینرها

بطور کلی هرگاه TDS نسبت به نرمال شده محصول خروجی ۱۰ درصد و یا مقدار افت فشار آن حدود ۱۵ درصد نسبت به ابتدای راه اندازی، افزایش یابد شستشوی ممبرین‌ها ضروری می‌گردد که این وضعیت در دستگاه هایی که در شرایط عادی کار می کنند معمولا هر ۳ تا ۴ ماه یک بار به وجود می‌آید. به این منظور دو محلول اسیدی (جهت از بین بردن رسوبات معدنی و اکسید فلزات) و قلیایی (جهت حدف رسوبات سولفات، سیلیکا، فیلم‌های میکروبی و مواد آلی) مطابق مشخصات جدول زیر ارایه گردیده است:

 

 

 

 

 

بایوساید‌ها:

گرفتگی میکروبی (biofouling) ممبرین‌های اسمز معکوس مشکلی عمومی برای بسیاری از سیستم‌ها است. پاکسازی سطح ممبران‌ها از گرفتگی میکروبی و توده‌های زیستی به ویژه در مواردی که پتانسیل آلودگی میکروبی آب بالاست در افزایش عمر و کارایی ممبران‌ها نقش بسزایی دارد. یکی از بهترین راهکارها در این زمینه استفاده از بایوسایدهایی است که ضمن سازگاری با مواد به کار رفته در ساخت ممبران، دارای قدرت عمل بسیار بالا و زمان عمل پایینی باشند. این بایوسایدها یا در فواصل زمانی مشخص به صورت

جدول بایوساید

شوک و یا بصورت مستمر به درون سیستم تزریق میگردند. مشخصات این محصول در جدول ذیل ارایه گردیده است:

 

 

 

 

 

 

کارشناسان شرکت آب پاک سازان اماده پاسخگویی به تمامی سوالات مشتریان محترم و ارایه مشاوره رایگان در ارتباط با انتخاب مواد شیمیایی مناسب بر اساس آنالیز آب خام ورودی و نوع استفاده درست از این محصولات می‌باشند.