کلرزن۲

[fusion_text]

کلرزن

کلرزن

نصب کلرزنی:

برخی از نکات مهم در مورد محل نصب سیستم کلرزنی به شرح زیر است:

 • هموار و تراز بودن سطحی که سیستم روی آن نصب میگردد.
 • نزدیک بودن محل نگهداری سیلندر های گاز کلر و پمپ مکش انژکتور به سیستم کلرزن
 • انتخاب مکانی که دسترسی به دستگاه به منظور کنترل عملکرد و یا تعمیرات آسان باشد.
 • در صورت نصب درایر بر روی کلرزنی دیواری این دستگاه نیز باید دقیقاً زیر سیستم کلرزنی به صورت تراز نصب گردد.

محل نصب سیلندر:

 • سطح مکانی که سیلندر بر روی آن قرار میگیرد صاف ، تراز و هموار باشد.
 • برای نگهداری سیلندر های یک تنی و یا ظرفیت های بالاتر میبایست از شاسی های مخصوص سیلندر که سیلندر بر روی آن قرار گرفته استفاده شود.
 • از آنجا که در سیلندر های گاز کلر صنعتی معمولاً مقداری ناخالصی از جمله رطوبت وجود دارد، گاز با رطوبت در دماهای پایین تر از ۱۰ درجه سانتی گراد ممکن است ایجاد یخ کلر نموده و با توجه به اینکه یخ کلر در فاز جامد میباشد و جامدات از جریان سیالات در سیستم جلوگیری مینمایند، دمای سیستم نباید از ۱۰ درجه سانتی گراد پایین تر باشد. همچنین از طرفی بعلت پایین آمدن دمای نقطه جوش کلر مرطوب، دمای اتاقک کلرزنی باید بین ۱۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد باشد تا منجر به خروج کلر در فاز مایع از سیلندر گاز نگردد. برای ایجاد دمای مناسب میتوان از heater dryer (خشک کن) که در مسیر عبور گاز قرار میگیرد نیز بهره برد.

 

سیستم تهویه کلرزن:

اتاق سیلندر باید دارای فن بوده تا هوا در تمام مدت در جریان باشد. (دانسیته گاز کلر حدود ۳٫۲ گرم بر لیتر میباشد که در شرایط استاندارد گاز کلر ۲٫۵ برابر هوا وزن دارد)

 

سیستم ایمنیکلرزن:

برای ایمنی اتاقک سیلندر باید از دستگاه آشکار ساز گاز کلر استفاده نمود. جهت خنثی سازی گاز کلر احتمالی میتوان با ایجاد سیستم گاز زدا اتوماتیک دوش آب و فرمان گرفتن آن از آشکار ساز گاز کلر اقدام به خنثی سازی شیمیایی گاز کلر نمود.

عملکرد:

سیستم کلرزنی به گونه ای طراحی شده که سرعت جریان گاز را کنترل و اندازه گیری نماید. تنظیم سرعت جریان که فرآیند ساده ای میباشد، به جهت تنظیم تعادل اختلاط گاز کلر با آب صورت میگیرد تا مخلوط حاصله به محل مورد نظر تزریق گردد. در این میان انژکتور بوسیله ایجاد مکش، گاز کلر را از رگولاتور به سمت خود می کشاند ، در نتیجه کلر با آب مخلوط میشود.

جهت جلوگیری از برگشت آب به داخل کلرزن، از نوعی شیر دیافراگمی استفاده میشود.

تنها در صورتی انژکتور بهترین عملکرد را از خود نشان میدهد که فشار اعمال شده بر روی ورودی حداقل سه برابر فشار بر روی خروجی باشد. انتقال گاز از سیلندر تا رگولاتور مهمترین قسمت واحد کنترل می باشد، بدین منظور و به جهت ایجاد مکش، فشار گاز کاهش یافته (کمتر از یک اتمسفر) و این عمل منجر به ایجاد خلاء نسبی کنترل شده ای بر روی رگولاتور میگردد هنگامی که مکش ایجاد نگردد، دیافراگم رگولاتور همانند یک شیر ایمنی عمل نموده و گاز نفوذ یافته را به خط ونت منتقل میسازد.

گاز از رگولاتور عبور میکند از میان لوله شیشه ای نشان دهنده دبی عبور کرده و باعث شناور شدن تیله مخصوص و در نتیجه نمایش دبی گاز میگردد. هنگامی که تأمین گاز دچار اختلال شود انژکنور یک حالت خلاء شدید ایجاد می نماید و در نتیجه آن دیافراگم نصب شده جریان ورودی گاز را قطع می نماید.

شروع به کار دستگاه:

 • از باز بودن مسیر لوله ها مطمین شوید
 • اطمینان از مکش حاصل از پمپ مکش انژکتور
 • شیر سیلندر ، شیر زیر گیج و کلیه شیر های مسیر گاز را باز نموده فشار گاز کلر را از روی گیج رویت نموده و کنترل نمایید.

قطع دستگاه کلرزن:

توقف دستگاه برای زمان های کوتاه:

جریان آب به انژکتور را قطع نمایید. توجه نمایید که اگر کلریناتور در میانه عملکرد خود است این عملیات بوسیله شیر نصب شده بر روی خط تامیین آب انجام می گیرد.

توقف دستگاه کلرزن برای زمان های طولانی:

اگر کلریناتور برای تعمیرات متوقف شود یا به هر دلیلی توقف بیش از ۲۴ ساعت باشد مراحل زیر باید انجام گیرد:

 • شیر اصلی گاز را ببندید
 • قطع جریان آب پس از خارج شدن گاز کلر باقیمانده

هشدار: به صرف اینکه نشان دهنده گاز کلر عدد صفر را نشان دهد حاکی از تخلیه کامل گاز کلر نیست ، حال آنکهه این اطمینان زمانی حاصل میشود که تیله فلومتر به طور کامل فرو بشیند.

 • شلنگ ارتباطی حمل محلول را از انژکتور جدا نموده و سپس انتهای باز آن را ببندید تا جسم خارجی وارد شلنگ نشود
 • درپوش انژکتور را بر روی انژکتور قرار دهید
 • رگولاتور را کامل ببندید

نگهداری معمول:

مراقبت های عمومی از دستگاه:

انجام این مراقبت ها در صورتی که توجهات لازم به نگهداری واحد کنترل گاز (رگولاتور) مبذول گردد. بسیار ساده بوده و هزینه اضافی در بر ندارد.

نشت گاز:

از آنجایی که گاز کلر دارای دو سطح خورندگی کلی کلر خشک و کلر مرطوب میباشد ، لذا در طراحی کلیه قطعات این موضوع در نظر گرفته شده است.

هرچند کلیه تدابیر از نظر طراحی ساختاری و مواد در نظر گرفته شده اند لیکن، جهت ایجاد سطح اطمینان بالاتر به منظور پیدا نمودن نشتی احتمالی تمامی اتصالات میبایست همه روزه بوسیله آمونیاک ( NH4  ) از نظر نشتی مورد بررسی قرار گیرد.

رطوبت:

برای جلوگیری از نفوذ رطوبت هنگامی که هر یک از اتصالات دچار مشکل شود ورودی گاز میباست مسدود گردند. رطوبت بایستی از هر قطعه ای پیش بینی شده که با گاز های خشک تماس دارد، زدوده شود.

قسمت های پلاستیکی:

قبل از بستن قطعات پلاستیکی به هم باید قسمت های حدید شده به GREASE  از نوع FLUOROCARBON  آغشته گردد تا این قطعات در هم قفل نشوند. معمولاً برای محکم بستن ارتباطات پلاستیکی نباید از ابزار استفاده نمود. اینگونه اتصالات باید با دست محکم شوند، تا دچار شکستگی نگردند.

نشت آب:

بدیهی است در سیستم هیچ نشت آبی نباید وجود داشته باشد لذا در صورت یافتن هرگونه نشت احتمالی باید اقدامات لازم جهت قطع نشتی اعمال گردد.

تمیز نمودن قطعات:

در صورتی که واشر ها ، دیافراگم ، فلومتر ، شلنگ ها ، اورینگ ها ، فنر ها و… به رسوبات آلوده شوند باید عملیات رسوب زدایی بر روی آن ها انجام گیرد. اغلب رسوب زدایی ها بوسیله آب گرم و شوینده ها انجام میگیرد. لیکن در صورت نیاز به نظافت بیشتر جهت قطعات فلزی ، شیشه ای و سرامیکی ، میتوان از methyl chloroform  به جهت شستشو بهره برد. قطعات پلاستیکی باید فقط با آب گرم و شوینده ها پاک شوند. در صورت لزوم از اسپری های مخصوص یا الکل های متیل دار نیز استفاده کرد. از carbon tetrachloride  و trichloroethylene  نیز می توان به عنوان پاک کننده های خوب نام برد ولی استفاده از آن ها به علت تأثیرات مخرب فیزیولوژیکی توصیه نمیشود.

هشدار:

*الکل چوب، اتر، پترول و یا دیگر فرآورده های تقطیری پتروشیمی را به کار نبرید.

*تمامی قطعات که با گاز در تماس هستند پیش از آنکه به سرویس برگردانده شوند باید از حلال و رطوبت کاملاً زدوده شوند.

*از به کار بردن گرما برای قطعات پلاستیکی و لاستیکی جداً خودداری فرمایید.

ابزار ها:

هنگامی که با پیچ و مهره ها و یا هر سخت افزار دیگری کار میکنید، از ابزاری با اندازه مناسب استفاده کنید تا به قطعات اصلی دستگاه آسیبی وارد نشود.

واشر ها و اورینگ های مخصوص:

جهت بررسی واشر ها و اورینگ ها همیشه از وجود کیت گاز کلر در انبار اطمینان حاصل فرمایید.

تمیز کردن انژکتور:

در مناطقی که آب مقادیر زیادی مواد معدنی دارد ( همچون استان خوزستان) لازم است تا در فواصل معین نازل انژکتور جهت نظافت جدا شود. عدم انجام این کار منجر به پایین آمدن راندمان انژکتور و نهایتا کاهش عمل مکش خواهد شد. جهت پیاده و تمیز نمودن انژکتور مراحل زیر با قت انجام شود:

 • انژکتور را از آب تخلیه کنید.
 • خط آب را از انژکتور جدا فرمایید.
 • بوسیله یک برس زبر با یک لوله پاک کن رسوبات را از نازل پاک کنید.

دانلود فایل[/fusion_text]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا مایل به ثبت دیدگاه خود می باشید؟
شما می توانید اطلاعات تان به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *