جعبه ابزار

تصفیه آب کشاورزی چگونه انجام می شود

تصفیه آب کشاورزی چگونه انجام می شود

متاسفانه شوری آب چاه ها باعث غیرقابل کشت بودن زمینهای کشاورزی در بسیاری از نقاط شده است و این موضوع ، کشاورزان را با

مشکلات متعددی روبرو کرده است. با استفاده از دستگاه آب شیرین کن کشاورزی اسمز معکوس تهیه آب جهت گلخانه و کشاورزی در مناطقی که دسترسی به آبهای شیرین نیست ، میسر می شود .با کمک دستگاه آب شیرین کن یا تصفیه آب کشاورزی اسمز معکوس شوری آب تا درصد بسیار زیادی پایین می آید و آب ، مناسب با کشت و زرع خواهد شد و بنابراین راندمان کشاورزی در این روش به صورت کاملا محسوس بالا می رود . لازم به ذکراست به علت افزایش راندمان تولید در محصولات کشاورزی با استفاده از دستگاه آب شیرین کن کشاورزی ، در همان سال اول ، کلیه هزینه های مربوط به راه اندازی و استفاده از دستگاه جبران خواهد شد.

روش کار و نوع مصارف دستگاه های آب شیرین کن صنعتی و تصفیه آب کشاورزی

 

تنها روش شیرین سازی آب های شور،لب شور و آب دریا روش اسمز معکوس می باشد که در این روش از غشا نیمه تراوا استفاده می شود روش کار اسمز معکوس به این صورت می باشد که املاح محلول و معلق را به روش فیزیکی از مولکول های آب جدا سازی می کند و املاح را توسط آب تغلیظ شده به بیرون ازغشا هدایت می کند که اصطلاحا پساب سیستم نامیده می شود و آب حاصل شده از ممبران آب شیرین و قابل استفاده برای مصارف کشاورزی،دامپروری،آب آشامیدنی و صنعت می باشد.مصرف کنندگان این روش در صنعت کشاورزی جهت مصارف گلخانه ای و زمین های زراعتی جهت تبدیل آب های شور به آب شیرین به منظور افزایش حاصل خیزی زمین و بالا بردن کیفیت و پرباری محصولاتشان و همچنین جلوگیری از شوره گذاری زمین زراعتی استفاده می کنند. لازم به ذکر است که سیستم آب شیرین کن آب مورد نظر را به حداقل سختی رسانده و با سیستمی که بر روی دستگاه تجهیز شده است می توان به راحتی سختی آب را بالا و یا پایین آورد که در این راستا از سیستم تی دی اس متر آنلاین استفاده شده است که کیفیت آب محصول را به صورت لحظه ای می توان بررسی کرد.

تصفیه آب جهت دستگاه دیالیز برای بیمارستان

بیماران دیالیزی حاضر در بیمارستان دچار ضعف سیستم ایمنی بوده وخطر اکتساب بیماری های عفونی در آنها بیشتر از افراد سالم می باشد .لذا کنترل عفونت در این بخش اهمیت بالاتری دارد .

 

سیستم همودیالیز شامل سه جزء است :

۱- منبع تأمین آب

۲- سیستمی برای مخلوط کردن آب و مایع دیالیز تغلیظ شده

۳- دستگاهی برای پمپ کردن مایع دیالیز از طریق کلیه مصنوعی (همودیالیزور یا دیالیزور)

 

آلودگیهای باکتریایی آب:

میزان دریافت آب در یک فرد عادی برابر با حدود ۱۴ لیتر در هفته است .در حالی که بیمار دیالیز حداقل برحسب سرعت حرکت مایع دیالیز ومدت دیالیز -در معرض ۳۵۰-۵۰۰ لیتر آب قرار میگیرد.از طرفی بیمار دیالیز قدرت دفع سموم موجود در آب را ندارد و حفاظ طبیعی مانند دستگاه گوارش نیز برای جلوگیری از عبور سموم محلول در آّب را در هنگام دیالیز ندارد

آلومینیوم: این ترکیب برای برداشت ترکیبات کلوییدی به آب افزوده میشود که به این عمل فلوکو لاسیون میگویند.در بیماران دیالیزی تماس با آلومینیوم میتواند تظاهرات عصبی شدید مانند اختلال تکلم ،اسپاسم میو کلونیک،اختلالات شخصیتی ،تشنج و زوال عقلی ایجاد کند.

کلرامین : که به عنوان ماده باکتری کش در آب شهر استفاده میشود وتماس با ان در بیمار دیالیزی منجربه همولیز یا آنمی همولیتیک میشود.

فلوراید: در بعضی از مناطق برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به آب افزوده میشود این ماده میتواند به تشدید بیماری استخوان کمک کند و در موارد تماس با مقادیر بالای فلوراید باعث مرگ در بیمار دیالیزی میشود.

مس و روی: آزاد شدن این ترکیبات از لوله های فلزی داخل دستگاه میتواند اتفاق بیفتد ودر مواردی میتواند حتی باعث مرگ بیمار شود.

ســـــرب: وجود سرب مایع دیالیز با غلظت ۶۵ تا ۵۲ ug/Lمنجر به بروز درد شکم و ضعف عضلانی میشود.در مواردی که سرب آب کمتراز ۵۲ug/L باشد معمولا عوارضی ایجاد می کند.

 

باکتری و اندوتوکسین :

وجود باکتری و اندوتوکسین در مایع دیالیز با تظاهرات تب و لرز شدید و افت فشار خون همراه است،خصوصا این تظاهرات در مورد استفاده از صافی های باتراوای بالا بیشتر استفاده مجدد از صافی reuseاتفاق می افتد

در سیستم های همودیالیز ، باکتری های گرم منفی موجود در آب آلوده کننده بوده و لذا اکثر روشهای گندزدایی معطوف این گروه از باکتریها می باشد .ترکیب شدن آب حاوی باکتریهای گرم منفی با مایع دیالیز می تواند باعث تکثیر سریعتر این میکرب ها شود .

مراکز دیالیز از منبع آب عمومی استفاده می کنند که منتج از آب های سطحی یا زیر زمینی است .آب های سطحی حاوی آندوتوکسینهای باکتری های گرم منفی و جلبک های سبز_آبی است و فرایند تصفیه آب شهری طبق روشهای مرسوم نمی تواند سطح آندوتوکسینها باکتری ها را در حد قابل ملاحظه ای کاهش دهد و لذا در افراد تحت دیالیز واکنشهای تب زا ایجاد می شود .حتی منابع آب شهری که کلر زنی شده اند نیز حاوی مقادیر کمی از این میکرواورگانیسم ها هستند .وجود کلر برای بیماران تحت دیالیز عوارض جانبی دارد . علاوه بر این سیستم تصفیه آب دیالیز به نحو مؤثری کلر را برداشت کرده و باعث رشد میکرواورگانیسم های موجود در آب می شود .

 

روش تصفیه اب جهت دستگاه دیالیز در (بیمارستان) عبارتند از:

۱- تعویض یونی با استفاده از نرم کننده های آب (softner)

۲- مواد غیر یونیزه کننده (deionizers)

باید توجه داشت هیچ یک از این دو روش نمی تواند اندوتوکسین یا باکتری را از آب برداشت نماید.

۳- روش مؤثر تصفیه آب جهت دیالیز ، روش اسمزی معکوس (RO)می باشد .

RO توانایی حذف اندوتوکسین باکتری و باکتری را از منابع آب دارد ولی مقادیر کمی از باکتری های گرم منفی و مایکوباکتریوم غیر سلی موجود در آب از این سد عبور می می کنند و یا در واحد اسمزی معکوس کلونیزه میشوند. در این روش آب با فشار از یک غشا نیمه تراوا عبور میکند که این غشا توانایی برداشت ۹۰تا۹۹درصد آلودگیهای یونی و بیش از ۹۵%ترکیبات غیر یونی با وزن مولوکولی بالای ۱۵۰را دارد.میزان جریان خروجی معمولا ۳۰ تا ۵۰% جریان ورودی است .این روش ،نسبتا ارزان قیمت و موثر میباشد.

توجه :سیستم های اسمزی معکوس یا RO باید گند زدایی شوند

برای کنترل آلودگی های باکتریایی آب و مایع دیالیز ، فیلترهای مختلفی وجود دارد که اکثریت آنها کارایی لازم را ندارند . به ویژه اگر بطور معمول گندزدایی یا تعویض نگردند .

فیلترهای دارای کربن فعال نیز نمی توانند اندوتوکسین باکتری ها را از سیستم حذف کنند .

برای کاهش آلودگی باکتریایی آب گاهی از اشعه ماورای بنفش UV استفاده شده ولی بطور کلی استفاده از این روش توصیه نمی گردد زیرا بعضی از باسیل های گرم منفی به UV مقاوم بوده و روی آندوتوکسین باکتری ها نیز تأثیری ندارد.

با استفاده از اولترافیلترها در انتهای فرایند تصفیه آب به روش اسمز معکوس می توان باکتری ها و اندوتوکسین آنها را از سیستم برداشت و خارج نمود .

شرکت مهندسین پالود صنعت نیکان آماده ارائه خدمات در زمینه تصفیه اب دستگاه دیالیز میباشد.

 

 

 

شماره تماس با مشاورین شرکت جهت مشاوره دستگاه

۰۶۱-۳۳۷۳۹۶۶۰

۰۹۱۶۰۳۶۵۰۹۰ موسوی

خشکسالی

بحران آب و خشکسالی در کمین صنعت و کشاورزی

بحران آب و خشکسالی در کمین صنعت و کشاورزی

مشاور وزیر نیرو، خروج از مشکل بحران آب را نیازمند عزم ملی دانست.

محمدتقی توکلی اظهار کرد: امروز یکی از مهمترین چالش های بزرگ کشور، مسأله آب است چراکه ایران در مخشنطقه گرم و خشکی قرار گرفته و متوسط بارندگی آن کمتر ٢۴٠ میلیمتر است که کمتر از یک سوم متوسط بارندگی دنیاست که همین مساله شرایط خاصی را برای ایران رقم زده است. برای بحث آب باید تدبیری ویژه اندیشیده شود و در این شرایط باید جزء اولویت اول کشور باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، این مسئول تاکید کرد: خروج از مشکل بحران آب نیازمند عزم ملی بوده و لازم است تمامی دستگاه‌ها و نهادهای کشور در برون رفت از این موضوع مشارکت داشته باشند.

توکلی اظهار کرد: براساس گزارش‌های سازمان‌های جهانی، آب بزرگترین چالش و بحران دنیا است و در کشور ما از مرز هشدار گذشته است.

این کارشناس آب یادآور شد: در طی یک دهه گذشته شاهد کاهش میزان منابع آبهای تجدید شونده بوده ایم و این میزان در ساختار مصرف آب تاثیر منفی گذاشته است و ادامه این روند منجر به تهی شدن منابع آب‌های زیرزمینی شده که بحران‌هایی همچون فرونشست زمین واز دست رفتن تجدید پذیری را به دنبال خواهد داشت و با ادامه خشکسالی ها ابتدا برای کشاورزی کشور مشکلاتی را به وجود آورده و بعد از آن امنیت غذایی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

این نماینده سابق مجلس اضافه کرد: بخشی از بحران آب دست پرورده خود ماست؛ مصرف بی رویه و بیش از ظرفیت و غیراستاندارد باعث کاهش ذخایر شده و در برخی نقاط کشور منابع آب نیاز مصارف را تامین نمی‌کند و با کمبود آب مواجه هستیم؛ افزایش جمعیت و نحوه استقرار آنها، ناکارآمدی کشاورزی و راندمان آبیاری پایین از دیگر مشکلات مدیریت آب است که ادامه این وضعیت روز به روز بحران آب را تشدید خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مصرف آب با استانداردها فاصله دارد، گفت: در دنیا از کل آب تولیدی ۷۰ درصد صرف کشاورزی، ۲۲ درصد صنعت و حدود ۸ درصد شرب است اما در ایران بیش از ۹۲ درصد صرف کشاورزی با راندمان آبیاری زیر ۳۵ درصد می‌شود.

توکلی خاطرنشان کرد: در مجموع دولت یازدهم اقدامات خوبی را در حوزه آب انجام داد و گرچه بحران آب همچنان پابرجا باقی‌مانده اما گام‌های دولت امید توانست تا حدی شرایط را بهبود بخشد. نمی‌توان مساله مدیریت مصرف را نادیده گرفت و لازم است همچنان مدیریت بخش آب در تمام ابعاد وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت صرفه‌جویی در مصرف آب گفت: آب جایگزین ندارد و سرمایه‌ای متعلق به نسل‌های آینده است که وظیفه داریم با مدیریت صحیح در صیانت و حفاظت آن بکوشیم و آن را به نسل‌های آینده برسانیم. باید توهم فراوانی آب را از سر بیرون کرد و واقعیت‌های آبی کشور را دید و بر اساس واقعیت‌ها برنامه‌ریزی کرد.

تولیدات شرکت آب پاک سازان در زمینه :